The 2020 edition of Indy Shorts International Film Festival, has finished. Usually held in Indianapolis, USA, it was streamed online due to the Covid-19 pandemic. Presented by Heartland Film, Indy Shorts is an Academy Award qualifier for Live Action Short Film and for Documentary Short Subject. This year, it run from 21st to 26th July and the winners have been announced.

Grand Prize for Best Narrative Short Film – Oscar Qualifying
Da Yie by Anthony Nti (Belgium)

Grand Prize for Best Documentary Short Film – Oscar Qualifying
Blackfeet Boxing: Not Invisible by Kristen Lappas, Tom Rinaldi (USA)

Grand Prize for Best Animated Short Film
Traces by Hugo Frassetto, Sophie Tavert Macian (France)

High School Film Competition Summer White Lynch Memorial Award
Whipped Cream Cake by Raymond Mo, Minju Hong (USA)

Indiana Spotlight Award
20 Over by Chad Veal (USA)

Jenni Berebitsky Legacy Award
Grab my Hand: A Letter to My Dad by Camrus Johnson, Pedro Piccinini (USA)

Heartland Horror Award
Who Goes There? by Astrid Thorvaldsen (United Kingdom)

Comedy Award
A Piece of Cake by The Bragg Brothers (USA)

Directorial Debut
Broken Bird by Rachel Harrison Gordon (Germany)

Best Narrative Student Film
Yellow Girl and Me by Isabella Issa – YELLOW GIRL AND ME
$1,000 Cash Prize
Director: Isabella Issa (AFI Conservatory in Los Angeles)

Best Documentary Student Film
No Crying at the Dinner Table by Carol Nguyen (Concordia University in Canada)

Best Animated Student Film
o28 by Otalia Caussé, Geoffroy Collin, Louise Grardel, Antoine Marchand, Robin Merle, Fabien Meyran (Supinfocom Rubika in France)

Best Indiana Student Film
20 Over by Chad Veal (Taylor University, Upland, Indiana)

High School Film Competition: Narrative Category Winner
Cat by Madeleine White (Viewpoint School, Los Angeles, CA)

High School Film Competition: Documentary Category Winner
Night of the Crabs by Elyas Masrour (Ward Melville High School, East Setauket, NY)

High School Film Competition: Animated Category Winner
Instinct by Yinuo Wei (Tarbut V. Torah Community Day School, Irvine, CA)

High School Film Competition: Indiana Category Winner
Whipped Cream Cake by Raymond Mo, Minju Hong (Carmel High School, Carmel, IN)

Narrative Short Film: Audience Choice Winner
The Present by Farah Nabulsi (Palestine)

Overall / Documentary Short Film: Audience Choice Winner
Camp Alec by Christopher Stoudt (USA)

Animated Short Film: Audience Choice Winner
Umbrella by Helena Hilario, Mario Pece (Brazil)

Indiana Spotlight: Audience Choice Winner
Sonnie by Sam Mirpoorian (IUPUI, Indianapolis, IN)

Heartland Horror: Audience Choice Winner
Who Goes There? by Astrid Thorvaldsen (National Film & Television School, United Kingdom)

Comedy: Audience Choice Winner
A Piece of Cake by The Bragg Brothers (USA)

High School Film Competition: Audience Choice Winner
Stitching a Life: The Story of Trudie Strobel by Spirit Avedon, Natasha Clement, Lila Dworsky-Hickey, Ian Kim, Miranda Lewis (The Righteous Conversations Project, Los Angeles, CA)