The 11th Bronzelens Film Festival edition will be in Atlanta, Georgia, USA from 11th to 16th August 2020. The Bronzelens festival is Academy Award qualifying for the prize of Best Short Film. The selection has been announced.

Shorts in competition

  • 1, 2, 3, All Eyes On Me by Emily Gallardo (USA)
  • 7 Pennies by Kiara C Jones (USA)
  • American Dream by Nicolas Polixene, Sylvain Loubet dit Gajol (Canada)
  • The Ball Method by Dagmawi Abebe (USA)
  • Bit. by Morgan Mathews (USA)
  • Black Ghost Son by Christopher Low (USA)
  • BLOOM by Christopher B. Derrick, William A. Derrick III (USA)
  • Brother by Ya’Ke (USA)
  • Catching Up by Fowzi Abdelsamad (USA)
  • A Close Eye by Kelvin Omori (Canada)
  • Crossroads by James Anthony (USA)
  • Do You Know My Neighbor? by Stephane Mounkassa, Stefan Sundin (Sweden)
  • Do: XYZ by Myles Evans (USA)
  • How Can I Forget by Natalia Andreadis (United Kingdom)
  • Land of Dry Bones by Darrell Lake (USA)
  • Loreen’s Gotta Boogie by Bobby Yan (USA)
  • Mr. & Mrs. Ellis by Alan M. Brooks (USA)
  • Piel Canela by Michelle Salcedo (USA)
  • Policing by Dat Mayne DeeWayne (USA)
  • Promise Me by Alison Duke
  • Raymond by Scott Ashby (USA)
  • Russ & Dru by Steven Bennett (USA)
  • Seen Through A’Mira by David Jones (USA)
  • Sometimes by Bernard Kordieh (United Kingdom)
  • A Storybook Ending by Lanre Olabisi (USA)
  • Sweet Nothings by Stefanie Philpott (USA)
  • tender by Felicia Pride (USA)
  • Thousand Lights of Sun by Michael Brown (USA)
  • Tori by Eric Cotten (USA)
  • Touch & Agree by Juel D. Lane (USA)
  • Trick Box by Godwin Onohwosa (USA)
  • UMAMA by Talia Smith (South Africa)
  • White Eye by Tomer Shushan (Israel)
  • White Gold by Luke Bradord (United Kingdom)
  • Win by Two by Abraham Felix (USA)

Short documentaries in competition

  • 70 Years of Blackness: The Untangling of Race & Adoption by Christopher Windfield (USA)
  • Amanda Torres: Relentlessly Alive by Fran Burst-Terranella, Sheri Mann Stewart, Raja Razek (USA)
  • Black Unscripted by Rachel Hardy (USA)
  • Jazz Age in the South: An African American Perspective by Tiffany Parks (USA)
  • L’EAU EST LA VIE by Melissa Cox (USA)
  • Quiet No More: The Struggle of Reverend Sharon Risher by Eléonore Hamelin (USA)
  • Watching The Storm by Sheena D. Carter (USA)

Student films in competition

  • a.b.c. by Zayan Agha (Pakistan)
  • Briarpatch by Anna Pollack (USA)
  • Cornered Rat by Dong-Ren Hong (Taiwan)
  • The Dope Years: The Story of Latasha Harlins by Allison A. Waite (USA)
  • Furtherance by Chavez Caley (USA)
  • La Ruta by Star Victoria (USA)
  • Moshe and Amira by Eliot Gelberg-Wilson (United Kingdom)
  • Our Home Here by Angela Chen (USA)
  • Patriot Day by Nailah Robinson (USA)
  • A Separation by Yalan Hu (USA)
  • Stage Ready by Raymond Knudsen (USA)
  • Till Death Do Us Part by Dolores Vunda (Poland)
  • Trumpet by Kevin Haefelin (Switzerland)
  • Wali & Zuri by Derrick Woodyard (USA)