The 2020 edition of Atlanta Film Festival will be held in digital form as stated in the news on their website. It is usually held in Atlanta, Georgia, USA, but this year will be online due to the Covid-19 pandemic.

The Atlanta Film Festival is Academy Award Qualifying for the prizes Best Animated Short Film, Best Narrative Short Film, Best Documentary Short Film.

Selection found in their Film Guide 2020.

Animated Short Films

  • 2.3 x 2.6 x 3.2 by Jiaqi Wang (United Kingdom)
  • Archie by Ainslie Henderson (United Kingdom)
  • Blackheads by Emily Ann Hoffman (USA)
  • CLOSE(D) by Elaine Song (United Kingdom)
  • Con Fuerza by Andrés Eduardo (USA)
  • Foreign Exchange by Corrie Francis Parks (USA)
  • Gray Body (جسم خاکستری) by Samaneh Shojaei (Iran)
  • Hi,crows by Zehong Zhu (United Kingdom)
  • Intermission Expedition by Wiep Teeuwisse (The Netherlands)
  • Into The Flame by Sean McClintock (USA)
  • Kapaemahu by Hinaleimoana Wong-Kalu, Dean Hamer, Joe Wilson (USA)
  • The Kite (Poustet draka) by Martin Smatana (Czech Republic, Poland, Slovakia)
  • Master Moley by Royal Invitation by Leon Joosen (United Kingdom)
  • Purpleboy by Alexandre Siqueira (Portugal, France, Belgium)
  • Runaway Radish by Grace Hayes-Dineen (USA)
  • SH_T Happens by Michaela Mihalyi, David Stumpf (Czech Republic, Slovakia, France)
  • Terror Fervor by Phoebe Parsons (Canada)
  • Umbilical by Danski Tang (USA, China)

Documentary Short Films

  • 19.91 by Emilia Sniegoska (Poland)
  • After the silence (Après le silence) by Sonam Larcin (Belgium)
  • Ài Bàba (Love Dad, 愛爸爸) by Connie Huang (USA)
  • All Cats Are Grey in the Dark (Nachts sind alle Katzen grau) by Lasse Linder (Switzerland)
  • Coby and Stephen Are In Love by Carlo Nasisse, Luka Yuanyuan Yang (USA, China)
  • Día de la Madre by Ashley Brandon, Dennis Hohne (USA)
  • Dick Pics! (A Documentary) by Hannah McSwiggen, Russell Sheaffer (USA)
  • The Heart Still Hums by Savanah Leaf, Taylor Russell (USA)
  • Making Samantha by T Cooper, Allison Glock-Cooper (USA)
  • Mini DV by Shauly Melamed (Israel)
  • No Crying At The Dinner Table by Carol Nguyen (Canada)
  • Petting Zoo by Daniel Robin (USA)
  • Water Child (Mizuko) by Kira Dane, Katelyn Rebelo (USA)

Experimental Short Films

  • Be Kind, Please by Ace McColl (USA)
  • CHOR(E)S by Danielle Deadwyler (USA)
  • His Eyes Behind Mine by Qin Ziwei (USA)
  • My Mother Resents Me (Mi Madre Me Tiene Rabia) by Victoria Linares Villegas (Dominican Republic)
  • Oh My Homeland by Stephanie Barber (USA)
  • Song of Clouds by Ankit Poudel (USA)
  • To All Those by Josh Weissbach (USA)
  • Unrest in Iran by Alexandra Tahereh Kaucher (USA, Iran)

Narrative Short Films

  • Abduction by Paul Komadina (Australia)
  • ANNA by Dekel Berenson (Ukraine, UK, Israel)
  • Arabian Alien by Meshal Aljaser (USA)
  • Around the Block by Kevon Pryce (USA)
  • Benevolent Ba by Diffan Sina Norman (Malaysia, USA)
  • BKS by Alexa-Jeanne Dubé (Canada)
  • Bliss Is Orange by Jenna Kanell (USA)
  • Blocks by Bridget Moloney (USA)
  • Broken Bird by Rachel Harrison Gordon (USA)
  • Brown With Blue by Christian Nolan Jones (USA)
  • Bye Bye Body by Charlotte Benbeniste (USA)
  • Changeling by Faye Jackson (United Kingdom)
  • Chewing Gum (Ciclete) by Philippe Noguchi (Brazil)
  • COFFEE SHOP NAMES by Deepak Sethi (USA)
  • DADDIO by Casey Wilson (USA)
  • Dirty by Matthew Puccini (USA)
  • Drifting (漂流) by Hanxiong Bo (USA)
  • Electric Swan by Konstantina Kotzamani (France)
  • Fish Head by Grace Tan (Australia)
  • God by Greg Brunkalla (USA)
  • Goodbye Golovin by Mathieu Grimard (Ukraine, Canada)
  • Hand in Hand by Ennio Ruschetti (Switzerland)
  • He Left Instructions by Zeke Farrow (USA)
  • Homegoing by Carlton Daniel Jr. (USA)
  • I Do Not Sleep by Beppy Gietema (USA)
  • Jarvik by Emilie Mannering (Canada)
  • Lonely Blue Night by Johnson Cheng (USA)
  • Marcy Learns Something New by Julia Kennelly (USA)
  • Moneybag Head by Patrick O’Brien (USA)
  • NIMIC by Yorgos Lanthimos (Germany, United Kingdom, USA)
  • Paperboy (Blaðberinn) by Ninna Pálmadóttir (USA, Iceland)
  • The Pregnant Gound by Haolu Wang (United Kingdom)
  • Richard Nixon: Getaway Driver by Kevin Daniel Lonano (USA)
  • Sixteen Thousand Dollars by Symone Baptiste (USA)
  • SON OF A DANCER ( ابن الرقاصة) by Georges Hazim (Lebanon)
  • Stucco by Janina Gavankar, Russo Schelling (USA)
  • Suze by Korlei Rochat (Switzerland)
  • Sweep Away Hungry Ghosts by Zhang and Knight (United Kingdom)
  • T by Keisha Rae Witherspoon (USA)
  • The Tail (Kuyruk) by Yiğit Hepsev (Turkey)
  • THIRSTY by Nicole Delaney (USA)
  • Three Men Named Mantas by James Mackenzie (USA, Lithuania)
  • Tic by Ben Nicholas (Canada)
  • Unfinished Business by Mary Dauterman (USA)
  • Valerio’s Day Out by Michael Arcos (USA)
  • The Walking Fish by Thessa Meijer (Japan, The Netherlands)
  • White Echo by Chloe Sevigny (USA)