The 2020 edition of Nashville Film Festival will be held virtually from 1st to 7th October 2020. This is the 51st edition of this festival.

NFF is Academy Award Qualifier with the prizes Best Animated Short, Best Live Action Short, Grand Jury Prize Documentary Short.

We are listing the short films in competition (as found on Nashville Film Festival’s website).

Narrative Shorts Competition

  • An Occurrence At Arverne by Robert Broadhurst (USA)
  • Beauty Boys Florent Gouelou (France)
  • Blocks by Bridget Moloney (USA)
  • Chlorine by Melissa Anastasi (Australia)
  • Cramming by Dan Perlman (USA)
  • Da Yie by Anthony Nti (Ghana, Belgium)
  • Exam by Sonia K Hadad (Iran)
  • For Your Consideration by Poppy Gordon (USA)
  • Goodbye, Golovin by Mathieu Grimard (Canada)
  • Hell and Such by Enrique Buleo (Spain)
  • Henet Ward by Morad Mostafa (Egypt)
  • Important Police Shit by Andrew T. Betzer (USA)
  • Kama’āina by Kimi Howl Lee (USA)
  • La Gloria by Mary Evangelista (USA)
  • Lodestar by Max Clark (USA)
  • My Hero by Logan Jackson (USA)
  • Sloan Hearts Neckface by Justin Fair (USA)
  • Sticker by Georgi M. Unkovski (Macedonia)
  • Stray Dogs Come Out at Night by Hamza Bangash (Pakistan)
  • Tapes by Betsy Kenney, Dara Katz (USA)
  • The Comedown by TJ Choi (USA)
  • The Other Side of Night by Jaclyn Noel (USA)
  • The Visit by Azadeh Moussavi (USA)
  • Two Little Boys by Farbod Khoshtinat (USA)
  • Union County by Adam Meeks (USA)
  • White Eye by Tomer Shushan (Israel)
  • Zoo by Will Niava (Canada)

Documentary Shorts Competition

  • Bug Farm by Lydia Cornett (USA)
  • Call Center Blues by Geeta Gandbhir (Mexico)
  • Dia De La Madre by Ashley Brandon, Dennis Hohne (USA)
  • Huntsville Station by Jamie Meltzer, Chris Filippone (USA)
  • Kachalka by Gar O’Rourke (Ukraine, Ireland)
  • Mr. Somebody by Brian Wertheim (USA)
  • My Brother’s Keeper by Laurence Topham (United Kingdom, Mauritania)
  • The Heart Still Hums by Savanah Leaf, Taylor Russell (USA)
  • The Seeker by Lance Edmands (USA)
  • The Starr Sisters by Bridey Elliott, Beth Einhorn (USA)
  • To Calm The Pig Inside by Joanna Vasquez Arong (Philippines)

Animated Shorts Competition

  • Crunch by Liukaidi Peng (USA)
  • Hibiscus Season by Éléonore Goldberg (Canada)
  • If Anything Happens I Love You by Will McCormack, Michael Govier (USA)
  • Inès by Élodie Dermange (Switzerland)
  • Kapaemahu by Hinaleimoana Wong-Kalu, Dean Hamer, Joe Wilson (USA)
  • O28 by Otalia Caussé, Geoffroy Collin, Louise Grardel, Antoine Marchand, Robin Merle, Fabien Meyran (France)
  • Prickly Jam by James Cunningham (New Zealand)
  • Sh_t Happens by Michaela Mihalyi, David Stumpf (Czech Republic)
  • Something Borrowed by Micky Wozny (United Kingdom)
  • Tiger Who Came to Tea by Robin Shaw (United Kingdom)
  • To Gerard by Taylor Meacham (USA)
  • To The Dusty Sea by Héloïse Ferlay (France)
  • Toomas Beneath The Valley of the Wild Wolves by Chintis Lundgren (Estonia)
  • Wade by Kalp Sanghvi, Upamanyu Bhattacharyya (India)

Experimental Narratives Short Competition

  • Dye-Red by Vittoria Campaner (USA)
  • Foreign Powers by Bingham Bryant (USA)
  • Hoss by Ryan McGlade (USA)
  • Like Flying by Peier Tracy Shen (USA)
  • Renchik by Andrew Theodore Balasia (USA)
  • Tantrums by Zander Coté (USA)
  • Waters of March by Chase Johnson (USA)

Nextgen Competition

  • 100% Girl by Chen Liangyu (Taiwan)
  • Best Seat in the House by Lily Gibbons (USA)
  • Big Touch by Christopher Tenzis (USA)
  • Cat Burglar by Tyler Aldridge, Ngoc Chi Nguyen, Virginia Lake Petty (USA)
  • Chi Chi by Chelsey d’Adesky (USA)
  • Enter Recession by John Thomas Dickson (USA)
  • Furthest From by Kyung Sok Kim (USA)
  • Ghazaal by Ragini Bhasin (India)
  • Good Boy Richard by Daniel Haycox (USA)
  • Heading South by Yuan Yuan (USA)
  • Mas Bowls by Max Christian Tullio (USA)
  • Mis-remember by Mason LaHue (USA)
  • Miss Curvy by Ghada Eldemellawy (United Kingdom)
  • On the Fenceline: A Fight For Clean Air by Tara Eng, Kristen Harrison, Alex Klein, Alisha Tamarchenko (USA)
  • Real Talk by Artemis Shaw (USA)
  • Referral by Annabella Schnabel (Hungary)
  • Rio by Zhenia Kazankina (Russia)
  • Skip Tracer by Sydney Tooley (USA)