The 2020 edition of ANIMATOR: International Animated Film Festival will be held from 3rd to 9th October in Poznań, Poland. This is the 13th edition of the festival.

Animator is Academy Award qualifying with the prize Grand Jury Prize – The Golden Pegasus.

Short Films in Competition

  • Helfer by Anna Szöllősi (Hungary)
  • Physique de la tristesse by Theodore Ushev (Canada)
  • Shannon Amen by Chris Dainty (Canada)
  • On ne mozhet zhit bez kosmosa by Konstantin Bronzit (Russia)
  • Sving by Lyudmila Skotnikova (Russia)
  • Kerat by Darya Melnikova (Russia)
  • Klece by Leos Matejcek (Czech Republic)
  • TIO TOMÁS, A CONTABILIDADE DOS DIAS by Regina Pessoa (Portugal, Canada)
  • NOW LISTEN, KIJE by ADAMSKI (KASIA KIJEK I PRZEMEK ADAMSKI) (Poland)
  • Machini by Frank Mukunday (Congo)
  • Per tutta la vita by Roberto Catani (Italy)
  • Carrousel by Jasmine Elsen (Belgium, Czech Republic)
  • Mock-Heroic by Hanna Margolis (Poland)
  • Plantarium by Tomek Ducki (Poland)
  • Jestem tutaj by Julia Orlik (Poland)
  • Traces by Hugo Frassetto, Sophie Tavert Macian (France, Belgium)
  • Riviera by Jonas Schloesing (France)
  • Moutons, loup et a tasse de thé… by Marion Lacourt (France)
  • THE SONG OF A LOST BOY by Daniel Quirke (United Kingdom)
  • Kosmonaut by Kaspar Jancis (Estonia)
  • Tamou by Tom Prezman, Tzor Edery (Israel)
  • Flow by Adriaan Lokman (Netherlands, France)
  • DON’T KNOW WHAT by Thomas Renoldner (Austria)
  • The Levers by Boyoung Kim (South Korea, USA)
  • Botschaften by Höpfner Daniel (Germany)
  • Armstrong by Russ Etheridge (United Kingdom)
  • Uzi by Dina Velikovskaya (Germany)
  • The Dream Report by Jack O’Shea (Ireland)
  • CASTLE by Ryotaro Miyajima (Japan)
  • Wandaland by Richard Noble (United Kingdom)
  • Subway by Robert Kuźniewski (Poland)
  • 4:3 by Ross Hogg (United Kingdom)
  • Anonymous by Steven Subotnick (USA)
  • A Mãe de Sangue by Vier Nev (Portugal)
  • Pá kis panelom! by Éva Darabos (Hungary)
  • Feu Croisé by Ekin KOCA (France)
  • Friends by Florian Grolig (Germany)
  • Les Songes de Lhomme by Florent MORIN (France)
  • Le cortège by Pascal Blanchet, Rodolphe Saint-Gelais (Canada)
  • Doll’s Breath by Quay Brothers (United Kingdom)
  • Henrietta Bulkowski by Rachel Johnson (USA)
  • Black Sheep Boy by James Molle (France)
  • Something To Remember by Niki Lindroth von Bahr (Sweden)
  • Stunting Cunts by GINA KAMENTSKY (USA)
    Only the Seas Live Forever by David Ehrlich (USA)
  • Ostatnie Kino by Kajetan Pochylski (Poland)
  • How My Grandmother Became a Chair by Nicolas Fattouh (Lebanon)