The 2020 edition of imagineNATIVE Film and Media Arts Festival will be held from 20th to 25th October 2020. imagineNATIVE is held in Toronto and is the world’s largest Indigenous film and media arts festival.

Many formats of the festival have been canceled, postponed or changed into online format, as stated on their website, due to the Covid-19 pandemic.

This is the 21st edition of imagineNATIVE, which is an Academy Award Qualifying festival with the prize Best Short Work.

Short Films

  • Êmîcêtôsêt: Many Bloodlines by Theola Ross – Pimichikamak Cree Nation (Canada)
  • Nuxalk Radio by Banchi Hanuse – Nuxalk (Canada)
  • Between two lines by Jack Steele – Wiradjuri (Australia)
  • Audrey’s Story by Michelle Derosier – Anishinaabe (Canada)
  • Kapaemahu by Hinaleimoana Wong-Kalu – Kanaka Maoli (USA)
  • The fourfold by Alisi Telengut (Mongolian/Telengut) (Canada)
  • Te Wao Nui byNgariki Ngatae – Ngati Uri/Ngati Arera/Ngati Rupe/Ngati ‘Akatauira (Australia)
  • Becoming Nakuset by Victoria Anderson-Gardner – Ojibwe (Canada)
  • They came on ships by Erik Sanchez (Shoalwater Bay/Chinook/Mexican) (USA)
  • Lichen by Lisa Jackson – Anishinaabe (Canada)
  • Bala by Deborah Brown – Torres Strait Islands-Meriam/Badu/Scottish (Australia)
  • Njoukcamat (The Tongues) by Marja Bål Nango – Sámi, Ingir Bål Nango – Sámi (Norway)
  • Pluck by Kirsty Griffin – Ngati Porou/Ngati Awa, Vivienne Kernick (New Zealand)
  • Katinngak (Together) by Glenn Gear – Inuk (Canada)
  • Anhedonia by Thirza Cuthand (Cree)
  • Love and numbers by Thirza Cuthand (Cree)
  • Less Lethal Fetishes by Thirza Cuthand (Cree)
  • The Light by Tim Myles
  • Breathe by Kristina Fithern-Stiele
  • Sight by Thirza Cuthand (Cree)
  • Mni Wiconi: Mitakuyelo by Victoria Anderson-Gardner
  • Just Dandy by Thirza Cuthand (Cree)
  • The Lost Lemon Mine by Cody Lefthand – Stoney Nakoda/Tsuu T’ina Diné
  • Thirza Cuthand is an Indian Within the Meaning of the Indian Act by Thirza Cuthand (Cree)
  • Naja (Little Sister) by Marc Fussing Rosbach – Inuk (Greenland)
  • J’aime les filles (I Like Girls) by Diane O’bomsawin – W8banaki-Québécoise
  • Mobiliser (Mobilize) by Caroline Monnet – Anishinaabe/French
  • Le fabuleux calendrier by Meky Ottawa (Atikamekw)
  • Greed Story by Tom Mcleod – Inuvialuk (Canada)
  • San Diego by Laura Hinman – Ipai Kumeyaay/Payomkawichum (USA)
  • Gáidat/Máhccat (Dissociate) by Sunna Nousuniemi – Sámi (Finland)
  • THIS IS FICTION-19 by Ingir Bål Nango – Sámi, Marja Bål Nango – Sámi (Norway)
  • Vairakau Māori by Joshua Baker – Kuki Airani Māori (Cook Islands)
  • Melanesian Dancers by Nicolas Molé – Drehu
  • Vibrant Eyes (Interlude) by Morningstar Angeline – Blackfoot/Chippewa Cree/Navajo/Latina (USA)
  • Feti’a by Manuarii Bonnefin – Mā’ohi
  • Tshiueten de Montréal by Jani Bellefleur-Kaltush – Innu
  • Purea by Kath Akuhata-Brown – Māori (New Zealand)
  • Atua by Brown Bitty – Muaupoko/Ngai Tara/Ngati Raukawa/Ngati Huia, Chantelle Murray – Bardi, Bailey Poching – Ngati Whatua/Samoan of Aleisa and Tanugamanono (New Zealand)
  • Pari Pari Fenua: Tautira by Virginie Tetoofa – Mā’ohi
  • VÅR2020 (Spring2020) by Ann Holmgren – Sámi (Norway)
  • Le chemin rouge (Red Path) by Thérèse Ottawa – Atikamekw
  • Oursons by Nicolas Renaud – Wendat
  • Délia 9 à 5 (Délia 9 to 5) by Délia Gunn – Anicinape
  • Les enfants des Nomades by Evelyne Papatie – Anishinaabe
  • Daddy’s Girl (Kotiro) by Cian Elyse White – Māori (New Zealand)
  • Mooz Miikan by Evelyn Pakinewatik – Ojibwe (Canada)
  • She never dances alone by Jeffrey Gibson – Choctaw/Cherokee (USA)
  • Sky Aelans by Daniel Kakadi – Solomon Islander, Edward Manuga – New Guinean/Solomon Islander, Georgianna Lepping – Solomon Islander, Jeremy Gwao – Solomon Islander, Junior Patrick Kauha Maka – Solomon Islander, Mannar Levo – Solomon Islander, Neil Nuia – Solomon Islander, Regina Lepping – Solomon Islander, Zahiyd Namo – Solomon Islander (Solomon Islands)
  • Tekahionwake (Double Wampum) by Shelley Niro – Mohawk (Canada, Haudenosaunee)
  • Midnight Shine – Lonely Boy by RoseAnna Schick – Métis, Cliff Hokanson
  • RKLSS by Tank Standing Buffalo – Potowatami/Métis/Black (Canada)
  • Suodji (Shelter) by Marja Helander – Sámi (Finland, Norway)
  • Turtle Island Video by Daniel Fortin – L’nu/Métis (Canada)
  • Bocamina (Pithole) by Miguel Hilari – Aymara (Bolivia)
  • Ego of a Nation by Wes Day – Anishinaabe, Janet Rogers – Mohawk/Tuscarora (Canada)
  • Guorga – Duoddara modjegobit by Katja Gauriloff – Sámi (Finland)
  • Risen by Glen Stasiuk – Noongar (Australia)
  • Skate break by Peatr Thomas – Cree (Canada)
  • Young Dené – “Smells Like Smoke” by Casey Koyczan – Tlicho Dené (Canada)
  • Čáhcerávga by Suvi West – Sámi (Finland)
  • Black Belt Eagle Scout – I Said I Wouldn’t Write This Song by Chantal Jung – Inuk, Katherine Paul – Swinomish/ Iñupiaq, Robb Nansel (USA)
  • I Was Lost (And you were dreaming) by Joe Kelly
  • Le Festin (The Feast) by Tarek Metallaoui – Pessamit
  • It’s Me, Landon by Landon Moise – Dené
  • Mui’n aq na Mijuwa’ji’jg (Bear and the Children in Mi’gmaq) by Phyllis Grant – Mi’gmaq
  • Little Bluebird by Amber Twoyoungmen – Îethka, Kes Lefthand – Îethka
  • Tremendous Adventures of Kai and Tojo by Winona Bearshield – Cree
  • Grumpy Old Man by Tristan Craig – Navajo/Apache, Dustinn Craig – White Mountain Apache/Navajo
  • Mia’ (Salmon) by Amanda Strong – Michif
  • Tashina by Caroline Monnet – Algonquin-French
  • Journey Through Fear by Dennis Jackson – Cree
  • Caribou and the Polar Bear by Zacharias Kunuk – Inuk
  • Sharing Mela’hma (Sharing Medicine) by Crystal Dawn Morris – Splatsin/Tsartlip
  • The New Kid by Doug Cuthand – Cree
  • The Oldest Tree in the World by Cara Mumford – Métis/Chippewa Cree
  • Tricks are for kiddo by Rhayne Vermette – Métis
  • SpongeBob Square Pants by Christiana Latham – Dené
  • Last of the Nepinaks by Darryl Nepinak – Saulteaux
  • Tupiq A.C.T. du Nord by Aibillie Idlout – Îethka, Michael Napatuq – Îethka
  • Cyclic Roots by Darlene Naponse – Anishinaabe