The 2021 edition of the Internationale Kurzfilmtage Oberhausen (International Short Film Festival Oberhausen) started on May 1st and ended on the 10th. This was the 67th edition of the festival, which is Academy Award Qualifying with the prize Grand Prize of the City of Oberhausen.

Winners have been announced.

International Competition

Grand Prize of the City of Oberhausen
透明な私 by Yuri Muraoka

Principal Prize
8’28” by Su Zhong

Special Mentions International Competition
More Woman, More Cry by Anne Haugsgjerd
Sensory Overload by Ganza Moise

Jury of the Ministry of Culture and Science of North Rhine-Westphalia

Prize of the Jury of the Ministry of Culture and Science of North Rhine-Westphalia
A terra de não retorno by Patrick Mendes

Special Mentions Jury of the Ministry of Culture and Science of North Rhine-Westphalia
Divided by Law by Katie Davies, Emma Agusita
Before the fall there was no fall. Episode 02: surfaces by Anna Dasović

Prize of the Online Jury of the Ministry of Culture and Science of North Rhine-Westphalia
Un très long temps d’exposition by Chloé Galibert-Laîné

Special Mention Online Jury of the Ministry of Culture and Science of North Rhine-Westphalia
The___________World by Peixuan Ouyang

FIPRESCI

The International Critics’ Prize (FIPRESCI Prize)
{if your bait can sing the wild one will come} Like Shadows Through Leaves by Lucy Davis

Ecumenical Jury

Prize of Ecumenical Jury
Zoom sur le cirque by Dominique Margot

Special Mention Ecumanical Jury
ངའི ནང by Ngima Gelu Sherpa

ZONTA Prize for a female filmmaker in the International or German Competition
OCTAVIA’S VISIONS by Zara Zandieh

Certificates of the Ecumenical Jury
Nova by Luca Meisters
Dalía by Brúsi Ólason

Prize of the Ecumenical Online Jury
Minnen by Kristin Johannessen

Special Mentions Ecumenical Online Jury
Kalsubai by Yudhajit Basu
Cântec de leagăn by Paul Mureșan

Online Prizes

Grand Online Prize of the City of Oberhausen
Kalsubai by Yudhajit Basu

Principal Online Prize
Trampa de luz by Pablo Marín

e-flux Prize
Un très long temps d’exposition by Chloé Galibert-Laîné

German Competition

Prize of the German Competition
Proll! by Adrian Figueroa

3sat Emerging Talent Prize
Genosse Tito, ich erbe by Olga Kosanović

Special Mention German Competition
Shine and Frustration by Shira Orion

Prize of the German Online Competition
(Steve) Temple by Tanita Olbrich

Special Mention German Online Competition
Levantado do Chão by Melissa Dullius, Gustavo Jahn

NRW Competition

Prize of the NRW Competition
LYDIA by Christian Becker

Promotional Prize NRW Competition
Trübes Wasser by Elena Wiener

Special Mention NRW Competition
Hoch Sitzen by Oliver Gather

Children and Youth

Prize of the WDR Westart Audience Jury
Bis zum letzten Tropfen by Simon Schnellmann

Prize of the Children’s Jury of the International Children’s and Youth Film Competition
Kiki la plume by Julie Rembauville, Nicolas Bianco-Levrin

Promotional Prize of the Children’s Jury
찾아라 달팽이! by Dayoon Kim

Special Mention Children’s Jury
Alyaska by Oxana Kuvaldina

Prize of the Youth Jury of the International Children’s and Youth Film Competition
Dọlápọ̀ Is Fine by Ethosheia Hylton

Special Mention of the Youth Jury
Material Bodies by Dorothy Allen-Pickard

ECFA Award

ECFA Short Film Award
Shower Boys by Christian Zetterberg

German MuVi Awards

1st Prize
Junge Milliardäre (UWE) by UWE

2nd Prize
The Source of the Absolute Knowledge (Jaakko Eino Kalevi) by Christine Gensheimer

German MuVi Audience Award
NOAH (Christian Löffler by Mishka Kornai

Special Mention of the MuVi Jury
Rasenmäher in E-Moll (beißpony) by Stephanie Müller, Klaus Erika Dietl

MuVi International Award: 1st Prize
Hungry Baby (Kim Gordon) by Clara Balzary

MuVi International Award: 2nd Prize
Traitors (Benefits) by Kingsley Hall

MuVi International Audience Award
Portadoras queer: el doble y la repetición (Ascii.Disko) by Ana Laura Aláez

Special Mention of the MuVi Jury
Station Three (Quartet Diminished) by Pooya Razi