The 2021 edition of ANIMATOR: International Animated Film Festival (Festiwal Animator Poznań) will start on July 9th and end in 15th in Poznań, Poland. This is the 14th edition of the festival, which is Academy Award qualifying with the prize Grand Jury Prize – The Golden Pegasus.

Short Films in Competition (International)

  • Mind My Mind by Floor Adams (Netherlands)
  • Song Sparrow by Farzaneh Omidvarnia (Denmark)
  • Souvenir Souvenir by Bastien Dubois (France)
  • Mosaic by Imge Özbilge, Sine Özbilge (Belgium)
  • Cradle (Cântec de leagăn) by Paul Muresan (Romania)
  • Hold me tight by Mélanie Tourneur (Belgium)
  • FAMILY NAME IN THE POCKET by Stepan Koval (Ukraine)
  • Butterfly & Mouse (Пеперуда и Мишка) by Mira Yankova (Bulgaria)
  • Amayi by Subarna D (India)
  • The March of the Missing (El Desfile de los Ausentes) by Marcos Almada Rivero (Mexico)
  • No Leaders Please by Joan C. Gratz (USA)
  • Mild Madness, Lasting Lunacy (Folie douce, folie dure, Marine Laclotte) by Marine Laclotte (France)
  • Billy & Timmy Are Afraid Of The Dark (Billy & Timmy Ont Peur Du Noir) by Samuel Van Geesbergen (Belgium)
  • Ecorce by Samuel Patthey, Silvain Monney (Switzerland)
  • Push This Button if You Begin to Panic by Gabriel Böhmer (United Kingdom)
  • Natural Selection by Aleta Rajic (Bosnia and Herzegovina)
  • The Expected by Carolina Sandvik (Sweden)
  • Gold Is Eating People by Su Xia (China)
  • On / Off by Nicolas P. Villarreal (Argentina)
  • House of memory (La casa de la memoria) by Sofía Rosales Arreola (Mexico)
  • Jean by Marion Auvin (France)
  • Precious (Précieux) by Paul Mas (France)
  • Mom’s Hair by Alexey Evstigneev (Russia)
  • Sad Beauty by Arjan Brentjes (Netherlands)
  • On Time by Zbigniew Czapla (Poland)
  • Dream Of Kafka by David Babayan (Armenia)
  • Anywhere (Akárhová) by Zsófia Osztós (Hungary)
  • The Owl and the Pussycat by Mole Hill (United Kingdom)
  • Metallo by Calvin Antoine Blandin (CAB) (France)
  • ALTÖTTING by Andreas Hykade (Germany)
  • Invisible Eyes (보이지 않는 눈Boiji Anneun Nun) by Jung Seung-hee (Republic of Korea)
  • Your Own Bullshit by Daria Kopiec (Poland)
  • Prince in a pastry shop by Katarzyna Agopsowicz (Poland)
  • Co-ognition (Roz-poznanie) by Przemyslaw Swida (Poland)
  • Thanadoula by Robin McKenna (Canada)
  • 4 North A by Jordan Canning, Howie Shia (Canada)
  • Mondo Domino by Suki (France)
  • A little sun in the cold waters of Beslan (Немного солнца в холодных водах Беслана) by Alexey Chamin (Russia)
  • Empty Places by Geoffroy de Crécy (France)
  • LOVE IN TIMES OF COAL-BASED ECONOMY (Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu) by Tomek Siwiński (Poland)
  • Affairs of the Art by Joanna Quinn (United Kingdom)
  • Soft and White by Gina Kamentsky (USA)
  • The Wild Cow by Tom Schroeder (USA)
  • The Hangman at Home by Michelle & Uri Kranot (Denmark)

Short Films in Competition (Poland)

  • We can still be friends by Ewa Sztefka
  • We lost the sea (Zgubiliśmy morze) by Joanna Dudek
  • Five Minutes Older (Pięć Minut Starsza) by Sara Szymańska
  • Ashes (Popioły) by Joanna Dudek
  • 98 kg (Siłaczka) by Izabela Plucińska
  • Dog’s Field by Michalina Musialik
  • Beasts among us (Bestie wokół nas) by Natalia Durszewicz
  • Let’s grow up! by Magdalena Pilecka
  • Crumbs of life (Okruszki życia) by Katarzyna Miechowicz
  • The Third Day (Trzeci dzień) by Weronika Leszczyńska
  • Between by Aneta Siurnicka
  • Mała dziewczynka ściąga obrus by Liza Svortsova
  • Dream Vehicle (Pojazd marzenie) by Michał Mróz
  • Empty room (Pusty pokój) by Jakub Baniak
  • Housewife (Krzątaczka) by. Dominika Wyrobek
  • Ole-Luk-Oie by Joanna Jasińska-Koronkiewicz
  • Under the waterweeds by Anita Kwiatkowska-Naqvi
  • Tutorial: Prologue by Łukasz Sosiński
  • On Time by Zbigniew Czapla
  • Miłość w czasach gospodarki opartej na węglu by Tomasz Siwiński
  • Książę w cukierni (Prince in a pastry shop) by Katarzyna Agopsowicz
  • Fears and Fairies by Bogusz Żelech
  • Furia (Fury) by Julia Siuda
  • Choice by Dudek Pulit
  • My unrest (Mój niepokój) by Joanna Szlembarska
  • Self-Portrait as Felt by Julia Benedyktowicz
  • Opus Magnum by Aleksander Makowski
  • Strach by Bartosz Zarzycki
  • Bindings (PrzywiązAnia) by Anna Jurga
  • Dom w skorupce (Home in a shell) by Renata Gąsiorowska
  • Insect by Marcin Podolec
  • The girl from the porno movie by Janek Koza
  • The bird in a cage (Ptaszek w klatce) by Pola Włodarczyk
  • Once upon a time in Israel (Pewnego razu w Izraelu) by Weronika Szyma
  • The Moon (Księżyc) by Tomek Popakul
  • 0 by Agata Wyrwicka
  • My Lil’ Bud (Flower) by reż. Maksymilian Rzontkowski