The 2021 edition of Giffoni Opportunity (new festival name since 2020, before it was Giffoni Experience and Giffoni Film Festival) will open on July 21st and end on 31st, held in Giffoni Valle Piana, Salerno, Italy. The festival was born in 1971 and is dedicated to young audiences.

Visit their website for every detail, including all the events in program and films in competition. We are only listing the short films.

Short Films

Out of Competition

  • A Normal Day by Fiorenzo Brancaccio (Italy)
  • Brutium – The Places of the Soul by Giuseppe Novellino (Italy)
  • Documento by Marco Iermanò (Italy)
  • Dolente Bellezza by Roberto Recchioni (Italy)
  • How Many Moods in Our Food (Quanti mood nei food) by Giovanni Cerri, Francesco Petrone (Italy)
  • I’ll Show You My Story (Ti mostro la mia storia) by Francesco Petrone (Italy)
  • Il Primo Giorno by Salvatore Romano (Italy)
  • Impossible Short Interviews with Jane (Brevi interviste impossibili con Jane) by Giuseppe Novellino, Andrea Contaldo (Italy)
  • Istruzioni Romantiche per Danzare Senza Gravità by Lucio Zannella (Italy)
  • L’Ultimo Chupacabra (The Last of the Chupacabras) by Jessica Mendez Siqueiros (USA)
  • La Cena è Servita (Dinner is Served) by Hao Zheng (USA)
  • La Fellinette by Francesca Fabbri Fellini (Italy)
  • Michael’s Lullaby by Luca Apolito (Italy)
  • Reimagine by Gianluca Mangiasciutti (Italy)
  • Spazzman by Enrico Francese (Italy)
  • Vita da Vampiri (Growing Fangs) by Ann Marie Pace (USA)

In Competition

  • A Stone in the Shoe by Eric Montchaud (France)
  • Arjun by Shivraj Waichal (India)
  • Bad Seed (Mauvaises Herbes) by Claude Cloutier (Canada)
  • Battery Daddy (건전지 아빠) by Jeon Seung-bae (South Korea)
  • Bemol by Oana Lacroix (Switzerland)
  • Black Slide (מגלשה שחורה) by Uri Lotan (Israel)
  • Butterfly by Stephen de Villiers, Chloe Gardner (Australia)
  • City Penguin (Stadtpinguin) by Florinda Frisardi (Germany)
  • Colorful by Cha Jae-hyeon, Hwang Byeong-hyeon (South Korea)
  • End of September (Giusto il tempo di una sigaretta) by Valentina Casadei (Italy)
  • Exam by Sonia K. Hadad (Iran)
  • Flowing Home by Sandra Desmazieres (France)
  • Fly (Vuela) by Carlos Gómez-Mira Sagrado (Spain)
  • Guts by Byung Gun Park (USA)
  • Happily Ever After (Felici e contente) by Domenico Croce (Italy)
  • Happy Banana (Mozi Ke Mikhandid) by Reyhane Kavosh, Ali Raeis (Iran)
  • High Sky Low Land (Alvaret) by Maria Eriksson-Hecht (Sweden)
  • Hopper’s Day by Jingqi Zhang (USA)
  • I’ll Be By Your Side by Lee Ju-I (South Korea)
  • Juan Viento by Carlos Farina (Argentina)
  • Just Johnny by Terry Loane (Irlanda)
  • Kaolin by Corentin Lemetayer Le Brize (France)
  • Kiki the Feather (Kiki la Plume) by Julie Rembauville (France)
  • Kiko and the Animals (Kiko et les Animaux) by Yawen Zheng (France)
  • Little Roommate by Simon Ott, Fabian Schaeublin, Hannes Oehen (Switzerland)
  • Mariposa by Sandra Moser (Switzerland)
  • Migrants by Hugo Caby, Antoine Dupriez, Aubin Kubiak, Lucas Lermytte, Zoé Devise (France)
  • Mila by Cinzia Angelini (USA)
  • Mitch-Match Series #6 (Mitch-match sorozat hatodik epizód) by Géza M. Tóth (Ungheria)
  • Monkey Domino (Affendomino) by Ulf Grenzer (Germany)
  • Number 10 (Numéro 10) by Florence Bamba (France)
  • Only a Child (Juste un Enfant) by Switzerland Collective Simone Giampaolo + 23 animators (Switzerland)
  • Penguin and the Whale (El pingüino y la ballena) by Ezequiel Torres, Pablo R. Roldán (Argentina)
  • Roberto by Carmen Córdoba González (Spain)
  • Smile by Jonas Forsman (Sweden)
  • Sounds between the crowns by Filip Diviak (Czech Republic)
  • Spaceboy by Veerle De Wilde (Belgium)
  • Sticker by Georgi M. Unkovski (Macedonia)
  • Stolen Kisses (Zoentjesdief) by Lidi Toepoel (The Netherlands)
  • The 7 Kids by Marina Karpova (Russia)
  • The Flyman by Roopal Kewalya (India)
  • The Infinite (L’Infinito) by Simone Massi (Italy)
  • The piñata by Verónica Ramírez (Mexico)
  • The Princess and the Bandit (Принцесса и бандит) by Mikhail Aldashin, Mariya Sosnina (Russia)ù
  • The Recycling Man by Carlo Ballauri (Italy)
  • The Scariest One (Самый страшный) by Pavel Nikiforov (Russia)
  • The Science of Wishes by Michelle Bado (Lebanon)
  • To the Last Drop by Simon Schnellmann (Germany)
  • Treasure (Trésor) by Alexandre Manzanares, Guillaume Cosenza, Philipp Merten, Silvan Moutte-Roulet (France)
  • Twinkle the tooth fairy by Han Seoa (South Korea)
  • Ursa – The Song of the Northern Lights (URSA – Nordlysets Sang) by Natalia Malykhina (Norway)
  • Vals&Rumba by Laura Delgado, Eduardo Rodriguez (Spain)
  • Warm Star by Anna Kuzina (Russia)
  • What Resonates in Silence (Ce qui résonne dans le silence) by Marine Blin (France)
  • Yes People (Já Fólkið) by Gísli Darri Halldórsson (Iceland)