The 2021 edition of Locarno Film Festival started on July 4th and will end on 14th. This is the 74th edition of the festival which is Academy Award Qualifying with the prizes Golden Leopard – Best Short Film International Competition, Golden Leopard – Best Short Film National Competition.

Visit Locarno’s website for all the films in competition, we are only listing the shorts.

Pardi di Domani

International

  • A Máquina Infernal (The Infernal Machine) by Francis Vogner Dos Reis (Brazil)
  • And Then They Burn the Sea by Majid Al-Remaihi (Qatar)
  • Atrapaluz (Suncatcher) by Kim Torres (Costa Rica, Mexico)
  • Dōng dōng de shèng dàn jié (Christmas) by Fengrui Zhang (China, USA)
  • Fantasma Neon (Neon Phantom) by Leonardo Martinelli (Brazil)
  • FIRST TIME [The Time for All but Sunset – VIOLET] by Nicolaas Schmidt (Germany)
  • Giochi (Playtime) by Simone Bozzelli (Italy)
  • Imuhira (Home) by Myriam Uwiragiye Birara (Rwanda)
  • In Flow of Words by Eliane Esther Bots (Netherlands)
  • Les Démons de Dorothy (The Demons of Dorothy) by Alexis Langlois (France)
  • Love, Dad by Diana Cam Van Nguyen (Czech Republic, Slovakia)
  • Mask by Nava Rezvani (Iran)
  • Night by Ahmad Saleh (Germany, Qatar, Jordan, Palestine)
  • Papyni krosivky (Dad’s Sneakers) by Olha Zhurba (Ukraine)
  • Somleng reatrey (Sound of the Night) by Chanrado Sok, Kongkea Vann (Cambodia)
  • Squish! by Tulapop Saenjaroen (Thailand, Singapore)
  • Steakhouse by Špela Čadež (Slovenia, Germany, France)
  • Strawberry Cheesecake by Siyou Tan (Singapore)
  • The Sunset Special by Nicolas Gebbe (Germany)
  • Yi yi (Time Flows in Strange Ways on Sundays) by Giselle Lin (Singapore)

National Competition

  • after a room by Naomi Pacifique (United Kingdom, Netherlands, Switzerland)
  • Cavales by Juliette Riccaboni (Switzerland)
  • Chute by Nora Longatti (Switzerland)
  • Dihya by Lucia Martinez Garcia (Switzerland)
  • Ding by Pascale Egli, Aurelio Ghirardelli (Switzerland)
  • Es muss by Flavio Luca Marano, Jumana Issa (Switzerland)
  • Four Pills at Night by Leart Rama (Kosovo, Switzerland)
  • Mr. Pete & the Iron Horse by Kilian Vilim (Switzerland)
  • Real news by Luka Popadić (Switzerland, Serbia)
  • The Life Underground by Loïc Hobi (Switzerland)

Concorso Corti d’autore

  • Caricaturana by Radu Jude (Romania)
  • Criatura by María Silvia Esteve (Argentina, Switzerland)
  • Dead Flesh by Bertrand Mandico (France)
  • Fou de Bassan by Yann Gonzalez (France)
  • Happines Is a Journey by Ivete Lucas, Patrick Bresnan (USA, Estonia)
  • Hotel Royal by Salomé Lamas (Portugal)
  • How Do You Measure a Year? by Jay Rosenblatt (USA)
  • Il faut fabriquer ses cadeaux by Cyril Schäublin (Switzerland)
  • Kazneni udarac by Rok Biček (Croatia, Slovenia, Austria)
  • Se posso permettermi by Marco Bellocchio (Italy)