The 2022 edition of Flickerfest International Short Film Festival (FLiCKERFEST) will start on January 21st and end on 30th. This is the 31st edition of Flickerfest, which is Academy Award Qualifying with the awards Best Documentary Short Film, Best International Short Film, Yoram Gross Award for Best International Animation, Best Australian Short Film. FLiCKERFEST is also BAFTA Qualifying.

Link to the 2022 program.

Australian Shorts 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

  • Off the Rails by Isabelle Coury, Bel Holborow (Australia)
  • Alba by Mariella Solano (Australia)
  • Reptile by Jordan Giusti (Australia)
  • Risen by Tony Radevski (Australia)
  • Magician by Andrew Montague (Australia)
  • In Australia by Miley Tunnecliffe (Australia)
  • The Spaces Between by Alexandra Leary (Australia)
  • The Ninth Tower by Kauthar Abdulalim (Australia)
  • The Better Angels by Michael Cusack (Australia)
  • Good Night by David Vincent Smith (Australia)
  • Object of Life by Jack Parry (Australia)
  • Sandra by Sam Rogers (Australia)
  • The Soft Skinned by Nicky Tyndale-Biscoe (Australia)
  • Call Me Puritan by Archie Chew (Australia)
  • Breathe by Lesley Pinder (Australia)
  • Tough by Taylor Ferguson (Australia)
  • Bella and Bernie by Rebecca McNamee (Australia)
  • Miranda’s New Friend by Leasal Liddle-Pirouet (Australia)
  • Wanmari by Jake Duczynski (Australia)
  • Across Borders by Abhisnek Parasher (Australia)
  • Nest by James Hunter (Australia)
  • Beacon by Anna Twomey (Australia)
  • Mask of the Evil Apparition by Alex Proyas (Australia)
  • Dwarf Planet by Adrian Chiarella (Australia)
  • Mudpuppy by Finnegan Boyle (Australia)
  • Tinashé by Tig Terera (Australia)
  • The Home Team by Luke Cartwright (Australia)
  • Set Times by Frazer Bull-Clark (Australia)
  • Baltasar by Brietta Hague (Australia, Spain)
  • I Like You by Gabrielle Pearson (Australia)
  • Beautiful They by Cloudy Rhodes (Australia)
  • My Friend Anxiety by Ryan Chamley (Australia)
  • Dating Violet by Holly Trenaman (Australia)
  • Shark by Nash Edgerton (Australia)
  • It Sets You Free by Liviu Monsted (Australia)
  • You and Me, Before and After by Madeleine Gottlieb (Australia)
  • Ishmael by Toby Morris (Australia)
  • Shiny One by Viviana Petyarre (Australia)
  • Good Times, Bad Moon by Kristian Taylor-Wood (Australia)
  • Lifeblood by Nicholas Tory (Australia)
  • Sunnies by Ismail Khan (Australia)
  • Strange Country by Rhys Day (Australia)
  • Stonefish by Megan Smart (Australia)
  • Assets by Charlotte George (Australia)
  • You Know How He Is by Luca Fox (Australia)
  • Grace by Brian Patto (Australia)
  • Finding Jedda by Tanith Glynn-Maloney (Australia)
  • Learning the Curvature of the Earth by Vivienne Mazey Smith (Australia)
  • Evie by Alex Von Hoffman (Australia)
  • The Stranger by Jenny Hicks (Australia)
  • Hot Mother by Lucy Knox (Australia)
  • Tooly by Karla Hart (Australia)
  • The Quirky Best Friend by Alex Thomson (Australia)
  • Thomas Rides in an Ambulance by Jamieson Pearce (Australia)
  • Run South by Frank Magree, David Cleeve (Australia)
  • Hellbender by Gregory Kelly (Australia)
  • Tadpoles by James Menelaus Rush (Australia)
  • Betty and Bushy by Madeleine Mytkowski (Australia)
  • Giants by Eddy Bell (Australia)
  • Get a Life by Nicole Miller (Australia)

International Shorts 1 | 2 | 3 | 4 | 5

  • Loop by Pablo Polledri (Spain)
  • Guadalupe by David Barba (Mexico, USA)
  • First Work, Then Play by Brenda Lien (Germany)
  • Free Fall by Emmanuel Tenenbaum (France)
  • The Elephant in the Mall by Ziv Mamon (Israel)
  • Neon Phantom by Leonardo Martinelli (Brazil)
  • Space Invader by Issac Bell (New Zealand)
  • Broken: A Lockdown Story by TJ O’Grady-Peyton (Ireland)
  • Affairs of the Art by Joanna Quinn (United Kingdom, Canada)
  • The Criminals by Serhat Karaaslan (France, Romania, Turkey)
  • Steakhouse by Špela Čadež (Slovenia)
  • Barter by Ziba Karamali, Emad Araad (Iran)
  • Like The Ones I Used To Know (Les Grandes Claques) by Annie St-Pierre (Canada)
  • Wall Unit by Joanna Polak (Poland)
  • Bad Seeds by Claude Cloutier (Canada)
  • Attached (Imposible Decirte Adios) by Yolanda Centeno (Spain)
  • The Human Torch by Risto-Pekka Blom (Finland)
  • Leave to Remain by Rémy Bazerque (United Kingdom)
  • Astel by Ramata-Toulaye SY (Senegal)
  • The Orange Child by Alexandre Desane (France)
  • A Few Miles South by Ben Pearce (United Kingdom)
  • Shower Boys by Christian Zetterberg (Sweden)
  • Silence by TJ O’Grady Peyton (Japan, United Kingdom)
  • Save Ralph by Spencer Susser (USA)
  • On My Mind by Martin Strange-Hansen (Denmark)
  • The Blanket by Teppo Airaksinen (Finland)
  • Al-Sit by Suzannah Mirghani (Sudan)
  • Too Rough by Sean Lìonadh (United Kingdom)
  • Zonder Meer by Meltse Van Coillie (Belgium)
  • Silent Storm by Grace Hsia (China, Spain)
  • Roy by Tom Berkeley, Ross White (United Kingdom)
  • Mondo Domino by Suki (France)
  • Close Ties to Home Country by Akanksha Cruczynski (USA)
  • All The Crows in the World by Yi Tang (Taiwan)
  • Angakuksajaujuq: The Shaman’s Apprentice by Zacharias Kunuk (Canada)
  • A Woman of No Importance by Gauri Adelkar (USA)
  • Trumpets in the Sky by Laura Jumel (Palestine, Lebanon, France, Belgium)
  • A Summer Place by Alexandra Matheou (Cyprus)
  • Adrift by Samuel de Ceccatty (United Kingdom)

Documentary Shorts 1 | 2

  • My Grandmother is an Egg by Wu-Ching Chang (Taiwan)
  • Lost Contact by Jaina Kalifa, Amelia Paxman (Australia)
  • Ali and His Miracle Sheep by Maythem Ridha (Iraq)
  • Framing Sutherland by Matjaž Jamnik, Gaja Naja Rojec (Slovenia)
  • Life, Unexpected by Guy Nattiv, Jaime Ray Newman (USA)
  • Little Berlin by Kate McMullen (France, United Kingdom, Germany)
  • Love Dad by Diana Cam Van Nguyen, Lukáš Janičík (Czech Republic)
  • Nsenene by Michelle Coomber (United Kingdom)
  • When the Swallows Fly Away by PINS Sébastien (Belgium)
  • Freedom Swimmer by Olivia Martin-Mcguire (Australia, France, United Kingdom, Hong Kong)
  • Into Light by Sheona McDonald (Canada)
  • Venetian Men by Celia Willis (United Kingdom)
  • Nothing to Declare by Garret Daly (Ireland)

Other Shorts (Short Laughs 1, Short Laughs 2)

Some titles appear in previous categories, we are only listing new ones.

  • Working From Home by Toryn Westcott (United Kingdom)
  • 40A by Quentin Papapietro (France)
  • Jacky Jacky The Helicopter Pilot by Rodney Stratton (Australia)
  • You From The Future by Tim Bunn, Joseph Patrick (United Kingdom)
  • F*ck My Life by Isis Mihrimah Cabolet (The Netherlands)
  • Farmers by Tim Carlier (Australia)
  • The Clearing by Daniel Hope (United Kingdom)
  • Günter Falls In Love by Josephine Lohoar Self (Ireland)
  • Space Invader by Issac Bell (New Zealand)
  • Bora Bora by Frédéric De Pontcharra (France)
  • Don vs Lightning by Big Red Button (United Kingdom)

Other Shorts (Rainbow Shorts)

Some titles appear in previous categories, we are only listing new ones.

  • The Station In-Between by Sven Schnyder (Switzerland)
  • Solitude by Fabio Grossi (Italy)
  • Hakuumacaato by Kulan Farah (Australia)
  • Little Sky by Jess X. Snow (Canada)
  • Are You Still Watching? by Alex Cardy, Tali Polichtuk, Kitty Chrystal (Australia)
  • Baba by Sam Arbor, Adam Ali (United Kingdom)

Other Shorts (Love Bites)

Some titles appear in previous categories, we are only listing new ones.

  • Wet by Marianne Bergeonneau, Lauriane Montpert, Mélina Mandon, Cloé Peyrebrune, Elvira Taussac, Julien Deparis (France)
  • Magic by Jo Halpin (Ireland)
  • Hard Times to Fall in Love by Daniel Cahill (Australia)
  • Fruity by Caitlin Royston (Australia)
  • Lou’s Neighbour by Victoria Lafaurie, Hector Albouker (France)
  • Sex Lives by Thomas Hudson (Australia)
  • You’re Dead Helen by Michiel Blanchart (France)

FlickerKids Shorts

  • Drumktalk by Magic Steven (Australia)
  • Miro Wine by Bree Greally, Lily Martin-Babin (New Zealand)
  • Pimento! by Caleb Nelson (USA)
  • Hopper’s Day by Jingqi Zhang (USA)
  • Blockhead And Sparkles And The Flood Of Tears by Lauren Orrel, Digby Webster (Australia)
  • Idodo by Ursula Ulmi (Switzerland)
  • Mr. Spam Gets A New Hat by William Joyce (United Kingdom)
  • Jarli by Chantelle Murray, Simon Rippingale (Australia)
  • The Sausage Run by Thomas Stellmach (Germany)
  • Bristles by Quintin Haberham (Netherlands)
  • Kiko and the Animals by Yawen Zheng (France)
  • Nanakorobi (Seven Falls) by Glenna Burmer, Gaby Breiter (USA)
  • Günter Falls In Love by Josephine Lohoar Self (Ireland)
  • Ink (Inkt) by Erik Verkerk, Joost van den Bosch (Netherlands)

Indigenous Spotlight

Contains short films listed in other categories, visit the link to see them.

Best of EU

Contains short films listed in other categories, visit the link to see them.

SAE FlickerUp Youth Shorts

  • Masters of Persuasion by Mila and Lula Kazantzidis (Australia)
  • Grit by Xari, Sydney Childrens Hospital School (Australia)
  • Triple Trouble by Lucas Crisp, McMahon Hutton, Paige Nicolle, Kiera Smith (Australia)
  • Exposure by Delta Climo (Australia)
  • Suzanne by Alexander Erasmus Wang (Australia)
  • The Phone by Joe Orion Traucki (Australia)
  • Perspective by Harry Kielly (Australia)
  • Sydney 2078 by Brady O’Sullivan (Australia)
  • Yu Shi by Adele Chai, Alex Houdalakis (Australia)
  • Bat 19 by Farhan, Pakhria, Madeline, Trevor (Australia)
  • To Exist, To Survive, To Love by Erica Eather (Australia)
  • Year12film.mov by Leon Cardaci (Australia)
  • The Rock Pool Waltz by Marlon Denning (Australia)
  • Stasis by Eric Wu (Australia)
  • Can’t You See Me? by Tony Howjean Chang (Australia)
  • Talk of the Town by Charlotte McLaverty (Australia)
  • A New Friendship by Nea Rivamonte (Australia)
  • Arriving at Eternity’s Gate by Matthew Awad (Australia)
  • Lockdown Blues by Luke Crosson (Australia)
  • To Be or Not To Be by Jake Frazer (Australia)
  • Baking With The Bako’s by Xavier Felix Hanna (Australia)
  • Boolyaka by Daisy Fairhurst (Australia)
  • Check Mate: Flat Mate by Elodie Kleindienst (Australia)
  • Devil Bean by Jessica “Jay-En” Nipperess (Australia)