The 2022 edition of the Internationale Kurzfilmtage Oberhausen (International Short Film Festival Oberhausen) started in person on April 30th until May 3rd + online from May 4th to 9th.

This was the 68th edition of the festival, which is Academy Award Qualifying with the prize Grand Prize of the City of Oberhausen.

Winners were announced, check out this page on Oberhausen’s website to know about all details and statements, and let’s see who won.

International Jury Awards

Grand Prize of the City of Oberhausen
Weathering Heights by Hannah Wiker Wikström (Sweden)

Principal Prize
YON (Call Me Johnatan) by Bárbara Lago (Argentina)

Special Mentions
L‘escale (The Stopover) by Collectif Faire-Part (Belgium, DR Congo)
Cadê Heleny? (Searching Heleny?) by Esther Vital (Spain, Brazil)

Short Film Candidate for the European Film Awards 2022
Sekundenarbeiten by Christiana Perschon (Austria)

International Critics’ Prize

FIPRESCI Prize
Weathering Heights by Hannah Wiker Wikström (Sweden)

Prize of the Jury of the Ministry of Culture and Science of North Rhine-Westphalia

Prize of the Jury of the Ministry of Culture and Science of North Rhine-Westphalia
L‘escale (The Stopover) by Collectif Faire-Part (Belgium, DR Congo)

Special Mentions
Sekundenarbeiten by Christiana Perschon (Austria)
Under The Lake by Thanasis Trouboukis (Greece, Finland)

Prize of the Ecumenical Jury

Prize of the Ecumenical Jury
Zouhouron Zarqa’ Aadimat al-ra’iha tastayqizou qabla ’awanaha (Odorless Blue Flowers Awake Prematurely) by Panos Aprahamian (Lebanon)

ZONTA Prize

Zonta Prize
A Camera on my Lap by Shelley Barry (South Africa)

Awards of the International Online Jury

Grand Online Prize of the City of Oberhausen
Ava mocoi, os gêmeos (Ava Mocoi, the Twins) by Luiza Calagian, Vinicius Toro (Brazil, Cuba)

Principal Online Prize
Punctured Sky by Jon Rafman (USA)

e-flux Prize
Feriado (Holidays) by Azucena Losana (Argentina)

Special Mention
Inner Outer Space by Laida Lertxundi (Spain)

Online Prize of the Jury of the Ministry of Culture and Science of North Rhine-Westphalia

Online Prize of the Jury of the Ministry of Culture and Science of North Rhine-Westphalia
Lugar nenhum (Nowhere) by Pedro Gonçalves Ribeiro (Portugal)

Special Mention
An Ode to a Time I Loved Bread by Neema Ngelime (Belgium)

Prize of the Ecumenical Online Jury

Prize of the Ecumenical Online Jury
73 by Meshy Koplevitch (Israel)

Special Mention
Blink in the Desert by Shinobu Soejima (Japan)

Awards of the German Jury

Prize of the German Competition
ŃEALE AZBUIRĂTOARE (Flying Sheep) by Alexandra Gulea (Romania, Germany)

3sat Emerging Talent Prize
Aribada by Simon(e) Jaikiriuma Paetau, Natalia Escobar (Germany, Colombia)

Special Mention
Muss ja nicht sein, dass es heute ist (It Doesn’t Have to Be Today) by Sophia Groening (Germany)

Prizes of the German Online Jury

Prize of the German Online Competition
Sonne Unter Tage (Sun Under Ground) by Mareike Bernien, Alex Gerbaulet (Germany)

Special Mention
Saft (Juice) by Mona Keil (Germany)

Promotional Prize of the 14th NRW Competition

Prize of the NRW Competition
Lamarck by Marian Mayland (Germany)

Promotional Prize of the NRW Competition
Bruchstücke (Shards) by Rusudan Gaprindashvili (Germany)

Prize of the WDR Westart Audience Jury

Prize of the WDR Westart Audience Jury
Allen Zweifeln zum Trotz (Against All Odds) by Laurenz Otto (Germany)

German MuVi Award for the Best German Music Vide

1st Prize
Flourish (Lotic) by Julia Crescitelli (Germany)

2nd Prize
Wann hast du das letzte Mal Blumen betrachtet (Günter Reznicek/Nova Huta) (When Was the Last Time You Looked at Flowers) by Mariola Brillowska (Germany)

MuVi Audience Award
Dr. No (Meese X Hell) by Michael Ullrich (Germany)

The Awards of the 45th International Children’s and Youth Film Competition

Prize of the Children’s Jury
La Reine des renards (The Queen of the Foxes) by Marina Rosset (Switzerland)

Promotional Prize of the Children’s Jury
Zuza v zahradách (Suzie in the Garden) by Lucie Sunková (Czech Republik, Slovakia)

Special Mention
Tong Zhuang Xian Nu (Tank Fairy) by Erich Rettstadt (Taiwan, USA)

Prize of the Youth Jury
Genetica by Chen Shahuda (Israel)

Special Mention
Hong Se Zang Li (Red Funeral) by Jane Zhang (China, Macao)

ECFA Short Film Award
Channidae by Pauline Morel (Belgium)

Certificates of the Ecumenical Jury
Titan by Valéry Carnoy (Belgium, France)