The 2022 edition of the Annecy International Animation Film Festival starts today, June 13th, and will end on 18th. The festival is Academy Award Qualifying with the prizes Le Cristal d’Annecy, Jury Award.

Find the official selection on Annecy’s website and let’s see the shorts!

Short Films in Competition

  • Amok by Balázs Turai (Hungary, Romania)
  • Anxious Body by Yoriko Mizushiri (France, Japan)
  • Babicino Seksualno Zivljenje by Urska Djukic, Emile Pigeard (France, Slovenia)
  • backflip by Nikita Diakur (Germany, France)
  • Beware of Trains by Emma Calder (United Kingdom)
  • Bird in the Peninsula by Atsushi Wada (France, Japan)
  • Black Slide by Uri Lotan (Israel, United Kingdom)
  • Bottle Cap by Marie Hyon, Marco Spier (USA)
  • Deux sœurs by Anna Budanova (France)
  • Drone by Sean Buckelew (USA)
  • Garrano by David Doutel, Vasco Sá (Portugal, Lithuania)
  • Glazing by Lilli Carré (USA)
  • Histoire Pour 2 Trompettes by Amandine Meyer (France)
  • Honekami by Honami Yano (Japan)
  • Hysteresis by Robert Seidel (Germany)
  • Krasue by Ryo Hirano (Japan)
  • La Passante by Hannah Letaïf (Belgium, France)
  • Lakkeh by Shiva Sadegh Asadi (Iran)
  • Les Liaisons Foireuses by Violette Delvoye, Chloé Alliez (Belgium, France)
  • Letter to a Pig by Tal Kantor (France, Israel)
  • Louis I. Roi des Moutons by Markus Wulf (Germany)
  • Lucky Man by Claude Luyet (Switzerland)
  • Lullaby by Lin Zhang, Qinnan Li (China)
  • Miracasas by Raphaëlle Stolz (France, Switzerland)
  • O Homem do Lixo by Laura Gonçalves (Portugal)
  • Of Wood by Owen Klatte (USA)
  • Pachyderme by Stéphanie Clément (France)
  • Scale by Joseph Pierce (France, United Kingdom, Czech Republic, Belgium)
  • Sprite Fright by Matthew Luhn, Hjalti Hjalmarsson (Netherlands)
  • Steakhouse by Spela Cadez (Slovenia, Germany, France)
  • Taaskohtumine by Ülo Pikkov (Estonia)
  • Terra Incognita by Pernille M. A. Kjaer, Adrian Dexter (Denmark, France)
  • The Debutante by Elizabeth Hobbs (United Kingdom)
  • The Flying Soldier by Amanda Forbis, Wendy Tilby (Canada)
  • The Invention of Less by Noah Erni (Switzerland)
  • The Record by Jonathan Laskar (Switzerland)
  • Things That Disappear by Changsoo Kim (South Korea)
  • Yugo by Carlos Gomes Salamanca (Colombia, France)

Off-Limits Short Films in Competition

  • 1MTH/MIN by Ethann Néon (Belgium)
  • Arrest in Flight by Adrian Flury (Switzerland)
  • Intersect by Dirk Koy (Switzerland)
  • La mujer como imagen, el hombre como portador de la mirada by Carlos Velandia (Colombia)
  • Sphères by Anaïs Scheeck (France)
  • Train Again by Peter Tscherkassky (Austria)
  • Under the Microscope by Michaela Grill (Austria, Canada)
  • Very, Very, Tremendously by Guangli Liu (China, France)

Perspectives Short Films in Competition

  • Akplokplobito by Ingrid Agbo (France, Togo)
  • Angle Mort by Lofti Achour (France, Tunisia)
  • Bolo raz jedno more… by Joanna Kozuch (Poland, Slovakia)
  • Composition for Understanding Relationships by David Delafuente (USA)
  • Idodo by Ursula Ulmi (Switzerland, Papua New Guinea, USA)
  • L’Écrivain Aveugle by Georges Sifianos (France, Greece)
  • Manhole by Abhishek Verma, Jayesh Pillai (India)
  • Meneath: The Hidden Island of Ethics by Terril Calder (Canada)
  • More Than I Remember by Amy Bench (USA)
  • Once More with Feeling by Pallavi Agarwala (India, United Kingdom)
  • Pandaların Nesli Nasıl Tükendi? by Halim Yentür (Turkey)
  • Prosopagnosia by Steven Fraser (United Kingdom)
  • Reparations by Wilson Borja (Colombia)
  • Rites of Spring by Yiorgos Tsangaris (Cyprus)
  • Ta Presneta Ocetova Kamera! by Miloš Tomic (Slovenia)
  • The Best Grandfather in the World by Nina Bisyarina (Russia)
  • The Visit by Morrie Tan (Singapore)

Young Audiences Short Films in Competition

  • Bellysaurus by Philip Watts (Australia)
  • Cat and Moth by India Barnado (Canada, United Kingdom)
  • Cuci Cuci by Māra Linina (Latvia)
  • Hokkyoku-Guma Sugoku Hima by Koji Yamamura (Japan)
  • La Calesita by Augusto Schillaci (Argentina, USA)
  • La Reine des Renards by Marina Rosset (Switzerland)
  • La Soupe de Franzy by Ana Chubinidze (France, Georgia)
  • Luce and the Rock by Britt Raes (Belgium, France, Netherlands)
  • Paolos Glück by Thorsten Drössler, Manuel Schroeder (Germany, Czech Republic, Switzerland)

Graduation Short Films in Competition

  • A Dog Under a Bridge by Rehoo Tang (China)
  • An Ostrich Tolde Me The World Is Fake And I Think I Believe It by Lachlan Pendragon (Australia)
  • Au Revoir Jérôme! by Gabrielle Selnet, Chloe Farr, Adam Sillard (France)
  • Being Sisyphus for One Second a Day by Peixuan Cheng (China)
  • Boddyssey by Jonas Bienz (Switzerland)
  • BUT (bud) by Haomin Peng (USA, China)
  • Cufufu by Bruno Quast (Estonia)
  • Do Not Feed the Pigeons by Antonin Niclass (United Kingdom)
  • Downfall by Rona Fayad (Lebanon)
  • Elephant in the Castle by Yuk Ki Florence Lee (Hong Kong)
  • Felhök Felett by Hárshegyi (Hungary)
  • Fleeting: Here & There by Gilnaz Arzpeyma (Canada)
  • Golden Margarite by Keren Karasik (Israel)
  • Graziano e la Giraffa by Fabio Orlando, Tommaso Zerbi (Italy)
  • Hierofania by Maria Nitek (Poland)
  • Klimax by Bea Hoeller (Germany)
  • Krak by Stan Lievens (Belgium)
  • La Neige Incertaine by Romane Tisseau, Marion Boisrond, Marie-Liesse Coumau, Ada Hernaez, Gwendoline Legendre (France)
  • Maman, il a quoi le chien? by Lola Lefevre (France)
  • Manchmal Weiss Ich Nicht Wo Die Sonne by Samantha Aquilino (Switzerland)
  • Mosaic by Eleonora Berra (Switzerland)
  • Na konec spirály by Eliška Kerbachová (Czech Republic)
  • Noon by Olibier Bémer (France)
  • Nyugvó köd by Nikolett Fábián (Hungary)
  • Omi-Maiko Station by Jean Gégout (France)
  • Pentola by Leo Cernic (Italy)
  • Persona by Sujin Moon (South Korea)
  • Protostase by Tiberio Suppressa (France)
  • Raices by Maddalena Brozzi, Laura Cagnoni, Sara Moschini (Italy)
  • Rode Reus by Anne Verbeure (Belgium)
  • Saft by Mona Keil (Germany)
  • Second by André Santos Martins (Germany, Portugal)
  • Small Hours by Marta Sniezek, Christian Spurling (Ireland)
  • So Long (We Dreamt of This) by Lewis Heriz (United Kingdom)
  • To Kill the Birds & the Bees by Calleen Koh (Singapore)
  • Todas mis cicatrices se desvanacen en el viento by María Angélica Restrepo Guzmán, Carlos Velandia (Colombia)
  • Toothless by Andrea Guizar (Poland)
  • Wings for Butterflies by Tilly Wallace (United Kingdom)