The 2022 edition of ANIMATOR: International Animated Film Festival (Festiwal Animator Poznań) will start on July 8th and end in 15th in Poznań, Poland. This is the 15th edition of the festival, which is Academy Award qualifying with the prize Grand Jury Prize – The Golden Pegasus.

Find all the competitions on their website, we are only listing shorts!

International Short Film Competition

  • The King Way by Zijian Wang (China)
  • Hand by Tsz Wing Ho (Hong Kong)
  • Fall of the Ibis King by Mikai Geronimo, Josh O’Caoimh (Ireland)
  • LOOP by Pablo Polledri (Spain)
  • Awkward by Nata Metlukh (USA)
  • The Trial by César Díaz (Venezuela)
  • Losing It by Sascha Vernik (Austria)
  • Bestia by Hugo Covarrubias (Chile)
  • Cimpoiasca by Barbora Halířová (Czech Republic)
  • Til We Meet Again by Ülo Pikkov (Estonia)
  • YUGO by Carlos Gómez Salamanca (Colombia)
  • Deux Sœurs (Two Sisters) by Anna Budanova (France)
  • Les 2 Souliers (The 2 Shoes) by Paul Driessen (France)
  • Anxious Body by Yoriko Mizushiri (France)
  • Letter to a Pig by Tal Kantor (France)
  • Wet by Marianne Bergeonneau, Lauriane Montpert, Mélina Mandon, Cloé Peyrebrune, Elvira Taussac (France)
  • Au revoir Jérôme ! (Goodbye Jérôme!) by Gabrielle Selnet, Adam Sillard, Chloé Farr (France)
  • Vertigo by Morgan Curt (France)
  • In Seiner Gnade (In His Mercy) by Christoph Büttner (Germany)
  • The Body is So Resilient by Moana Vonstadl (Germany)
  • The Wayfarer by Behrouz Soleimaninazir, Shirin Soleimaninazir, Farnaz Moazen (Iran)
  • Don’t Die on Me by Ori Goldberg (Israel)
  • Promised Land by Andrea Pierri (Italy)
  • A Bite of Bone by Honami Yano (Japan)
  • A Place in Blue by Seung-eon Yi (South Korea)
  • A Brief History of Us by Etgar Keret (Poland)
  • The 4th Wall by Mahboube Kalae (Iran)
  • HIDE by Daniel Benjamin Gray (Hungary)
  • Figury niemożliwe i inne historie I (Impossible figures and other stories I) by Marta Pajek (Poland)
  • 3 geNARRACJE (3 geNARRATIONS) by Paulina Ziółkowska (Poland)
  • Siostra (Sister) by Kasia K. Pieróg (Poland)
  • Bolo raz jedno more… (Once There Was a Sea…) by Joanna Kozuch (Slovakia)
  • TWIERDZA (FORTRESS, ZALESKY’S) by Slawek Zalewski (Poland)
  • Jutro nas tam nie ma (We are not there tomorrow) by Olga Kłyszewicz (Poland)
  • SLOW LIGHT by Kijek/Adamski (Poland)
  • The Bridge by Izumi Yoshida (Poland)
  • Crab by Piotr Chmielewski (Poland)
  • Dystans (Distance) by Katarzyna Orłowska (Poland)
  • DEGELO (MELTING) by Susana Miguel António, Filipa Gomes da Costa (Portugal)
  • Linije (Lines) by Ivan Stojkovic (Serbia)
  • Ta presneta ocetova kamera! (My Father’s Damn Camera!) by Milos Tomic (Slovenia)
  • Steakhouse by Špela Čadež (Slovenia)
  • When We Fell by Ben Spooner, Morgan Twiston Davies (United Kingdom)
  • The Debutante by Elizabeth Hobbs (United Kingdom)
  • Meal On The Plate by Chengling Xie (USA)
  • Of Wood by Owen Klatte (USA)
  • Sed Saepe Cadendo by Gina Kamentsky (USA)
  • Autoportrait entre Prague et Vienne (Lieux et Monuments-12) (Selfportrait between Prague and Vienna (Places and Monuments – 12)) by Pierre Hébert (Canada)
  • Sierra by Sander Joon (Estonia)
  • Bird in the Peninsula by Atsushi Wada (France, Kapan)
  • Stranger than Rotterdam with Sara Driver by Lewie Kloster, Noah Kloster (USA)

Polish Competition

  • C’est la vie by Jacek Olejnik, Rafał Sankiewicz, Wojciech Sankiewicz, Bartosz Terlicki (Poland)
  • Meblościanka (Wall unit) by Joanna Polak (Poland)
  • All At Sea by Kasia Nalewajka (Poland)
  • Figury niemożliwe i inne historie I (Impossible figures and other stories I) by Marta Pajek (Poland)
  • Wizyta (The Visit) by Mateusz Jarmulski (Poland)
  • Post-Proto by Aneta Siurnicka (Poland)
  • A Brief History of Us by Etgar Keret (Poland)
  • 3 geNARRACJE (3 geNARRATIONS) by Paulina Ziółkowska (Poland)
  • Guilty Pleasure by Michał Orzechowski (Poland)
  • Sphere by Nikodem Kłoś (Poland)
  • Wdech Wydech (Breathe In Breathe Out) by Angela Weronika Walijewska (Poland)
  • Siostra (Sister) by Kasia K. Pieróg (Poland)
  • Great Wall of Poland by Aga Jarząb (Poland)
  • To nie będzie film festiwalowy (This Will Not Be a Festival Film) by Julia Orlik (Poland)
  • Green by Karolina Kajetanowicz (Poland)
  • PRZYGODY KULKI Kulka idzie do pracy (ADVENTURES OF THE BALL The Ball takes up a job) by Julia Szmyt (Poland)
  • Bolo raz jedno more… (Once There Was a Sea…) by Joanna Kozuch (Slovakia)
  • TWIERDZA (FORTRESS, ZALESKY’S) by Slawek Zalewski (Poland)
  • Kwitnący mózg (Blooming Brain) by Edyta Adamczak (Poland)
  • SLOW LIGHT by Kijek/Adamski (Poland)
  • Transfer by Krzysztof Kiwerski (Poland)
  • Najważniejsze, że się starasz (Just keep trying) by Karolina Borgiasz (Poland)
  • To nie kąpiel (This is not a bath) by Pola Lotta Włodarczyk (Poland)
  • Mosty (Bridges) by Weronika Szyma (Poland)
  • Mieszaniec (The Bastard) by Zofia Tomalska (Poland)
  • The Bridge by Izumi Yoshida (Poland)
  • Thrown Away Book by Agata Gorzadek (Poland)
  • Dystans (Distance) by Katarzyna Orłowska (Poland)
  • Astra by Michał Łubiński (Poland)
  • Deserowy Jamnik (Dessert Dachshund) by Betina Bożek (Poland)
  • Męty (Floaters) by Kasia Kurop (Poland)