The 2022 edition of Hiroshima Animation Season started on August 17th and ended on 21st. You can find the winners here and we are only listing shorts in our news.

Grand Prix

Grand Prix
Darwin’s Notebook by Georges Schwizgebel (Switzerland)

Pan-Pacific and Asia Competition

Best Film
Los Huesos by Cristóbal León, Joaquín Cociña (Chile)

Florence Miailhe Award
Bird in the Peninsula by Atsushi Wada (France, Japan)

Chris Robinson Award
The Loach by Chen Xi, An Xu (China)

Joe Hsieh Award
Bestia by Hugo Covarrubias (Chile)

Audience Awards

Pan-Pacific and Asia Competition
Bird in the Peninsula by Atsushi Wada (France, Japan)

World Competition

Allegories Nowadays
Skinned by Joachim Hérissé (France)

A Slice of Society
Precious by Paul Mas (France)

Adventure in Storytelling
Darwin’s Notebook by Georges Schwizgebel (Switzerland)

Visual Poetry
Zoon by Jonatan Schwenk (Germany)

Sparks: Films for Children
A Town Called Panic: The Summer Holidays by Vincent Patar, Stéphane Aubier (Belgium, France)

Category Allegories Nowadays

Category Award
Skinned by Joachim Hérissé (France)

Jury’s Personal Pick: Arthur Binard
Confessions of an English Ant-Eater by Alex Crumble (United Kingdom)

Jury’s Personal Pick: Yuko Sebu
In the Mountains by Wally Chung (USA)

Jury’s Personal Pick: Shizuka Miyazaki
Prince in a Pastry Shop by Katarzyna Agopsowicz (Poland)

Category A Slice of Society

Category Award
Salvia at Nine by Jang Nari (South Korea)

Jury’s Personal Pick: Kiki Sugino
The House of Loss by Jinkyu Jeon (Japan, South Korea)

Jury’s Personal Pick: Asako Fujioka
All Those Sensations in My Belly by Marko Dješka (Croatia)

Jury’s Personal Pick: Honami Yano
Mom, what’s up with the dog? by Lola Lefevre (France)

Category Adventure in Storytelling

Category Award
Darwin’s Notebook by Georges Schwizgebel (Switzerland)

Jury’s Personal Pick: Min Tanaka
The Blind Writer by Georges Sifianos (Greece)

Jury’s Personal Pick: Sarina Nihei
In the Big Yard Inside the Teeny-weeny Pocket by Yuki (Japan)

Jury’s Personal Pick: Yuki Harada
My Father’s Damn Camera by Milos Tomic (Slovenia)

Category Visual Poetry

Category Award
Archipel by Felix Dufuour-Laperriere (Canada)

Jury’s Personal Pick: Ma Jung-Yeon
Intermission by Réka Bucsi (Hungary)

Jury’s Personal Pick: Daito Manabe
Clockwise by Toni Mitjanit (Spain)

Jury’s Personal Pick: Koji Yamamura
Zoon by Jonatan Schwenk (Germany)

Category The Spark: Films for Children

Category Award
A Town Called Panic: The Summer Holidays by Vincent Patar, Stéphane Aubier (Belgium, France)

Jury’s Personal Pick: Shiriagari Kotobuki
Spinning by Tzu-Hsin Yang (Cindy Yang) (Taiwan)

Jury’s Personal Pick: Yukiko Hiromatsu
Miranda! – El arte de enamorarte by Dante Zaballa (Argentina)

Jury’s Personal Pick: Ryutaro Miyajima
In Nature by Marcel Barelli (Switzerland)

Hiroshima Choice Award

Award
A Town Called Panic: The Summer Holidays by Vincent Patar, Stéphane Aubier (Belgium, France)

Hiroshima Animation City Award

Award
A Town Called Panic: The Summer Holidays by Vincent Patar, Stéphane Aubier (Belgium, France)