The 2022 edition of Ottawa International Animation Festival will start on September 21st and end on 25th. OIAF is Academy Award Qualifying with the prize Best Independent Short.

At this link are listed all films and screenings on OIAF’s website, and let’s see about shorts.

Short Film Competition

  • Dealing with War by Andreas Hykade (Germany)
  • 每天朝山顶推一秒的石头 (Being Sisyphus for One Second a Day) by Peixuan Cheng (China)
  • Pharrell Williams ‘Cash In Cash Out’ by François Rousselet (USA, France)
  • O Homem do Lixo (The Garbage Man) by Laura Gonçalves (Portugal)
  • Sed Saepe Cadendo by Gina Kamentsky (USA)
  • Amok by Balázs Turai (Hungary, Romania)
  • Cuco ‘Caution’ by Cole Kush, Christopher Rutledge (USA)
  • The Record by Jonathan Laskar (Switzerland)
  • The Humane Society International ‘Save Ralph’ by Spencer Susser (United Kingdom, USA)
  • Carlos Montaña by Ita Romero (Argentina)
  • Klimax by Bea Hoeller (Germany)
  • The Flying Sailor by Amanda Forbis, Wendy Tilby (Canada)
  • Animal Collective ‘We Go Back’ by Winston Hacking, Michael Enzbrunner (USA, Canada)
  • The Pattern by Péter Bogyó (Hungary)
  • World Wildlife Fund ‘Can’t Negotiate the Melting Point of Ice’ by Yannis Konstantinidis, Marcos Savignano (United Kingdom)
  • 春分 (The Loach) by Xi Chen, Xu An (China)
  • PSSY by Nayon Cho, Simon Wilches Castro (USA)
  • Lucky Man by Claude Luyet (Switzerland)
  • 飯縄縁日 (Iizuna Fair) by Sumito Sakakibara (Japan)
  • Kerwin Frost and Beats by Dre ‘The Cosmophones’ by Christopher Rutledge, Dan Streit (USA)
  • Drone by Sean Buckelew (USA)
  • Intermission by Réka Bucsi (Hungary)
  • Hotel Kalura by sophie koko gate (United Kingdom)
  • 99¢ Pizza by Lucas Ansel (USA)
  • 11 by Vuk Jevremovic (Croatia, Germany)
  • Letter to a Pig by Tal Kantor (France, Israel)
  • TVFCU ‘A Place For All of Us’ by Sylvie Trouvé, Dale Hayward (Canada, USA)
  • Slouch by Michael Bohnenstingl (Germany)
  • Bucheon International Fantastic Film Festival ’25 Years’ by Kangmin Kim (South Korea, USA)
  • The Debutante by Elizabeth Hobbs (United Kingdom)
  • Cuber by Vince Collins (USA)
  • La bride by Nicolas Piret (Belgium)
  • Koerkorter (Dog Apartment) by Priit Tender (Estonia)
  • Zoon by Jonatan Schwenk (Germany)
  • Bird in the Peninsula by Atsushi Wada (France, Japan)
  • Mac Miller ‘Colors and Shapes’ by Sam Mason (USA)
  • Mountain Blues by Lucie Levrangi (United Kingdom)
  • The Hour Coat by Amy Kravitz (USA)
  • 100 Miles by Louis Bodart (Canada)
  • & MORE by Tsz-wing Ho (Hong Kong SAR China)
  • Beware of Trains by Emma Calder (United Kingdom)
  • 在她的身体离开前 (Before Her Body Left) by Yuxin Yang (China)
  • Felhők felett (Above the clouds) by Vivien Hárshegyi (Hungary)
  • Donald Daffy by Peter Millard (United Kingdom)
  • Triangle noir (Triangle of Darkness) by Marie-Noëlle Moreau Robidas (Canada)
  • Les larmes de la Seine (The Seine’s Tears) by Alice Letailleur, Eliott Benard, Etienne Moulin, Hadrien Pinot, Lisa Vicente, Nicolas Mayeur, Philippine Singer, Yanis Belaid (France)
  • Yin Mu (Sliver Cave) by Caibei Cai (China)
  • Kore ga masakano Are deshita ‘Online Business’ (Downright Suspicious ‘Online Business’) by Momoka Watanabe (Japan)
  • Vampire by Xian Zhong (Taiwan, United Kingdom)
  • Sierra by Sander Joon (Estonia)
  • backflip by Nikita Diakur (Germany)

Canadian Student Competition

  • Éviction (Eviction) by Alexandre Paquet (Canada)
  • How to Cook an Egg by Marianne Lavergne (Canada)
  • Mangos with my Mom by Jay Clarke (Canada)
  • Alledoags by Moze Mertens (Netherlands, Canada)
  • A Great Big Terrible Dream by Maxine Lemieux (Canada)
  • Bridget by Bella Park, Cyril Chen, Lily Zhang, Ridaa Khan, Sima Naseem, Steven Ross (Canada)
  • L’étincelle by Laurence Bertrand, Coralie Landa, Kisha Perth, Miguelle Cupit, Xin Lu (Canada)
  • Ursa by Ellie Hatzitolios (Canada)
  • Follow in my Footsteps by Ioannis Lazaras (Canada)
  • Jardin d’ombres by Aurélie Galibois, Frédéric Blanchard, Nicolas Roy, Philippe Carrier, Éliot Ducharme (Canada)
  • The Lost Seahorse by Benjamin Fieschi-Rose (Canada)
  • Tea Time by Emma Mckay (Canada)
  • Train Project by Luhan Wang (Canada)
  • BIOFILI by Ariana Greenidge (Canada)
  • Mileage by Christopher Hsueh, Jennifer Wu, Joy Zhou, Kym Santiana, Miranda Li, Nicole Taylor-Topacio, Ruby Saysanasy, Ruyee Lu, Saul Benavides (Canada)
  • I Had a Dream of a House at Night by Charlie Galea McClure (Canada)
  • Mikey’s Cubby by Fawn Chan (Canada)
  • If You Find Yourself in a Pocket Dimension by Maggie Zeng (Canada)
  • Sculptor by Andreas Fobes (Canada, United Kingdom)

Young Audiences 3+ Competition

  • The Smortlybacks Come Back! by Ted Sieger (Switzerland)
  • Fuwa Fuwa Hour: PuiPui & MuuMuu ‘Wagamama GyuGyu’ (Fluffy Hour: PuiPui & MuuMuu ‘Selfish GyuGyu’) by Hiroyuki Mizoguchi (Japan)
  • Toddler Talks by Diana Reichenbach (USA)
  • 雨天 (Rain) by Yuki Han (Chan)
  • La Soupe de Franzy (Franzy’s Soup-Kitchen) by Ana Chubinidze (France, Georgia)
  • Konigiri-Kun Parasol by Mari Miyazawa (Japan)
  • Čuči čuči (Hush Hush Little Bear) by Māra Liniņa (Latvia)
  • Spacapufi (Spuffies) by Jaka Ivanc (Slovenia)
  • My Name is Fear by Eliza Płocieniak-Alvarez (Germany)
  • Don’t Be Scared by Richard O’Connor (USA)

Young Audiences 7+ Competition

  • Hello Stranger by Julia Ocker (Germany)
  • Luce et le Rocher (Luce and the Rock) by Britt Raes (France, Belgium, Netherlands)
  • La Reine des Renards (The Queen of the Foxes) by marina rosset (Switzerland)
  • Zavtrak dlya ulitok (Snails’ Breakfast) by Eugeniy Fadeyev (Russia)
  • Pisma na kraju sume (Letters From the Edge of the Forest) by Jelena Oroz (Croatia)
  • Lost Brain by Favez Isabelle (Switzerland)
  • Chroniques de l’eau salée (Tales of the Salt Water) by Tamerlan Bekmurzayev, Antoine Carre, Rodrigo Goulão De Sousa, Alexandra Petit, Martin Robic (France)