The 2022 edition of Warsaw Film Festival will be from October 14th to 23rd. WFF is Academy Award qualifying with the prizes Grand Prix for Best Short Film, Best Animated Short Film, Best Live Action Short Film, Best Documentary Short Film.

Festival program is available at this link.

Next Generation Shorts Tiger

  • Against All Odds by Laurenz Otto (Germany)
  • Blind Spots by Luis Schubert (Germany)
  • Edgy by Kilian Armando Friedrich (Germany)
  • Fluffy Tales by Alison Kuhn (Germany)
  • How Such An Annoying Drizzle Can Be Silent by Jakob Werner (Germany)
  • Le Pré du Mal by Florian Schmitz (Germany)
  • Sis – Best Sister by Lina Drevs (Germany)
  • Why we Juggle by Felix Länge (Germany)
  • Zoon by Jonatan Schwenk (Germany)

Best Polish Shorts

  • 3GENARRATIONS by Paulina Ziółkowska
  • 4 Dogs by Maciej Białoruski
  • A Brief History of Us by Etgar Keret
  • A Dead Marriage by Michał Toczek
  • Airborne by Andrzej Jobczyk
  • Backstage by Ada Smyk
  • Crab by Piotr Chmielewski
  • Dessert Dachshund by Betina Bożek
  • Funeralia by Bartłomiej Błaszczyński
  • Headprickles by Katarzyna Miechowicz
  • Impossible Figures And Other Stories I by Marta Pajek
  • Moody by Tomasz Ratter, Karolina Karwan
  • Music of Sonny by Klementyna Margolis
  • Newborn by Zuzanna Grajcewicz
  • Tempo home by Kamil Bembnista
  • This Will Not Be A Festival Film by Julia Orlik
  • The Bridge by Izumi Yoshida
  • The Devil by Jan Bujnowski
  • The Fence by Tomasz Wolski
  • The Rocking Horses by Marcin Lesisz
  • Time To Revolt by Daniel Le Hai
  • Victoria by Karolina Porcari
  • We Are Not There Tomorrow by Olga Kłyszewicz

Odesa-Warszawa: Ukrainian Competition – Shorts

  • A Cherry Orchard by Veronika Rudenko, Anton Makeev, Kateryna Kozak, Yegor Golovkov, Mykyta Ostapets-Strelbitsky, Elizaveta Degtyarova, Taisia Korobenko, Lolita Tretiakova, Victoria Vanzenko, Kateryna Omelianenko, Kateryna Negel, Adik Aliev, Svitlana Gryschenko, Oleksandra Seredynska, Daryna Katruk, Olena Onyschuk, Nadezhda Tretiakova, Anastasia Tyagun, Yulia Bukovska, Elizaveta Yaromenok (Ukraine)
  • Ach So by Polina Piddubna (Ukraine, Germany)
  • Golden Leggings by Arkadii Nepytaliuk (Ukraine)
  • It Is Quiet Here by Olena Podolianko, Novruz Hikmet (Ukraine, Germany)
  • Jordan’96 by Katheryna Lesyk (Ukraine)
  • Lalibela by Anna Morozova (Ukraine)
  • Tetralna Station by Alina Panasenko (Ukraine)

Short Films Competition

  • A Beautiful Wildflower Meadow by Emi Buchwald (Poland)
  • About Me by Ali Asgari (Netherlands)
  • Astika by Alejandro Torres Kennedy (Mexico)
  • Bad Child by Nicole Emilíana Mendez (USA)
  • Boy by Hrvoje Mabić (Croatia)
  • Everything’s Fine, Potatoes in Line by Piotr Jasiński (Poland, Czech Republic)
  • Harmony by Céline Gailleurd, Olivier Bohler (France)
  • Local Middle Schooler by Sanjna Bharadwaj (USA)
  • Magical thinking by Eva Saiz (Spain)
  • Monster by Gerard Nogueira (Colombia)
  • Olympic by Xin Zhu (China)
  • Ponto final by Miguel López Beraza (Spain, Portugal)
  • Reprise by Saskia Bulletti, Carine Chrast, Livia Neuenschwander, Leance Volschenk (Switzerland)
  • Swan Lady by Jane Magnusson (Sweden)
  • Synthbabe by Margareta F.A. Orkan (Norway)
  • The Girl From My Dreams by Tomasz Żółtowski (Poland)
  • The Sandmen by Roman Prokopchuk (Ukraine)
  • The Trip by Rimantas Oičenka (Lithuania)
  • Uncle Vakho’s Dream by Joanna Rój (Poland)
  • Way Better by Skirmanta Jakaitė (Lithuania)
  • Words that Matter by Mateo Krystek, Sergio Fernández Muñoz (Peru)

Shorts for Kids

  • Canary by Pierre-Hugues Dallaire, Benoit Therriault (Canada)
  • Kayak by Solène Bosseboeuf, Flore Dechorgnat, Tiphaine Klein, Auguste Lefort, Antoine Rossi (France)
  • Mom is Always Right by Marie Urbánková (Czech Republic)
  • Run Totti Run by Shad Lee Bradbury (USA)
  • Step by Step by Théodore Janvier, Anabelle David, Emma Gach, Fanny Paoli, Claire Robert, Julie Valentin (France)
  • Suzie in the Garden by Lucie Sunková (Czech Republic)
  • The Great Overflow by Magnus Fredriksson (Sweden)
  • The Landing by Kaisa Penttilä (Finland)